Pedagog specjalny

mgr Agnieszka Rokicka

Pedagog specjalny prowadzi zajęcia o szerokim zakresie rozwojowym. Rodzaj podjętych działań wynika z wcześniejszej analizy trudności jakie posiada dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Pedagog specjalny obejmuje swoją pieczą potrzebujące dzieci jak również pomaga nauczycielom i rodzicom wybrać odpowiednie metody do pracy z dzieckiem.

Pedagog ma za zadanie stworzyć przyjazną atmosferę, bazować na mocnych stronach dziecka, pomagać w zrozumieniu swoich emocji i rozwiązywać sytuacje trudne wynikające z czynności dnia codziennego. Doskonali z dzieckiem umiejętności manualne i gragomotoryczne, stymuluje rozwój myślenia logicznego, rozwija zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego, rozwija analizę i syntezę wzrokową i słychową, pracuje nad pamięcią krótkotrwałą i długotrwałą, stymuluje koncentrację dziecka, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową.

Pedagog specjalny jest również łącznikiem między Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, uczestniczy w tworzeniu dokumentacji specjalistycznej IPET, WOPFu. Bierze udział w spotkaniach zespołu.