Nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne

mgr Dorota Nowicka

mgr Halina Strzemecka

mgr Katarzyna Kwiatkowska-Zduńczyk

Nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne, który potocznie określany jest pojęciem „nauczyciela wspomagającego” jest specjalistą, którego celem jest współorganizowanie kształcenia dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Nauczyciel ściśle współpracuje z całą kadrą pedagogiczną nad opracowaniem najlepszych metod nauczania i rozwoju dzieci. Pozostaje w ścisłej współpracy z rodzicami dziecka. Monitoruje pracę ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dostosowuje materiał edukacyjny do jego możliwości psychofizycznych. Do zadań nauczycieli współorganizujących należy również stworzenie odpowiednich sytuacji społecznych sprzyjających nawiązaniu prawidłowych relacji uczniów niepełnosprawnych z pełnosprawnymi rówieśnikami.